Iratok a Vajdaság történetéhez
A „kínai csoda” – külön út, vagy a jövő útja?
Az együttéléstől a tömeggyilkosságokig
„Történelmi konfliktusok feloldása a Duna-medencében”
Magyar történettudomány az ezredfordulón
Az ELTE Bölcsészettudományi Kara dísztermében rendezett ünnepi ülésen köszöntötték Glatz Ferenc akadémikust, egyetemi tanárt 70. születésnapja alkalmából. Mezey Barna, az egyetem rektora, Dezső Tamás, a bölcsészkar dékánja, valamint a születésnapi kötet szerkesztői: Izsák Lajos és Gecsényi Lajos méltatták Glatz professzor történészi, oktatói munkásságát, iskolateremtő tevékenységét. Az ünnepelt A történettudomány tegnap, ma és holnap címmel adott szubjektív hangú visszatekintést mestereiről, a történész szakmában is nélkülözhetetlen toleráns magatartásról, a jövő terveiről. Áttekintette az 1970–2010 közötti európai és hazai történetírás fejlődésének több, szerinte fontos módszertani és tematikai szempontjait, érintve saját működésének (Történész Világszövetség, História, természettörténet stb.) terréniumait. Külön kiemelte a világ- és Európa-történeti szempont jelenlétét az elemzésekben, a nemzetközi szakirodalom ismeretét, a fiatal tehetségek állandó jelenlétének fontosságát a tudományos műhelyekben.
Az ünnepi alkalomra Magyar történettudomány az ezredfordulón címmel tanulmánykötet készült történészkollégái, tanítványai írásaiból, amelyeket a szerkesztők a Glatz Ferenc által legszívesebben művelt témák köré csoportosítottak. A kötet tartalmazza Glatz szakmai életműkrónikáját, a legfontosabb művek tartalmi kivonatával (Történész, tanár, tudományszervező. Adatok Glatz Ferenc honlapjáról).
Megállapodás a vajdasági kutatások támogatásáról
Glatz hangsúlyozta: nem Magyarországról kell a kutatást irányítani, hanem – magyar támogatással is – helyben, a Délvidéken kell megerősíteni az ottani kulturális-tudományos szervezeteket. Fontos, hogy Erdély és a Felvidék után a Délvidéken is újból felnőjön egy új, a helyi magyar nyelvű képzésben, kutatásban-publikálásban szakmailag erős nemzedék.
(Az aláírt megállapodás szövege a Tovább... » gombra kattintva olvasható.)
Tovább... »
Magyar–Szerb Akadémiai Vegyes Bizottság belgrádi ülése
Glatz Ferenc és Vojislav Stanovčić akadémikusok vezetésével Belgrádban tárgyalt a történelmi megbékélés Magyar–Szerb Akadémiai Vegyes Bizottsága két tagozatának vezetősége. A bizottság elfogadta a magyar fél javaslatait a levéltári kutatások és a visszaemlékezés gyűjtésének szervezeti rendjéről, a szerbiai kutatásszervezési partnerség kiépítéséről, a szerbiai sírfeltáró bizottság vajdasági szekciójának létrehozásáról, a vegyes bizottság magyar nyelvű honlapjáról, az új forráskiadvány-sorozat indításáról, a 2011 őszén rendezendő nemzetközi konferenciáról és három nyelvű tanulmánykötet publikálásáról. A két tagozat elnöke, Glatz Ferenc és Vojislav Stanovčić erről szóló megállapodást írtak alá. (A megbeszélésekről kiadott angol nyelvű Nyilatkozat magyar fordítása a Tovább...» gombra kattintva olvasható. A bizottság munkájáról és a kutatásokról a http://www.magyarszerbmult.hu/ honlap nyújt állandó tájékoztatást.)
Tovább... »
Magyar–szerb megbékélés – tájékoztató a Nemzeti Összetartozás Bizottsága ülésén
A tudomány közhaszna
Az MTA Székházában rendezett ünnepi ülésen Glatz Ferenc akadémikust, az MTA korábbi elnökét (1996. május–2002. május) köszöntötték munkatársai, tisztelői 70. születésnapja alkalmából. Az ünnepségen a történészprofesszor – A tudomány közhaszna címmel – személyes hangvételű visszaemlékezésben, generációja szemével idézte fel az elmúlt fél évszázad, a hidegháború és a rendszerváltás időszakának köztörténeti és tudománytörténeti alapkérdéseit.
A volt elnök nevezte az Akadémiát a nemzet tanácsadójának, amelyik vállalkozik a nemzet és állam előtt álló európai, regionális és helyi gazdasági, társadalompolitikai lehetőségek feltárására és alternatív programok megfogalmazására, s ezeket a politikai döntéshozók és a társadalom elé terjeszti.
Az ünnepi alkalomra erre a feladatvállalásra utalva jelentetett meg tudóstársai írásaiból tanulmánykötetet (Akadémia, a nemzet tanácsadója) az MTA Társadalomkutató Központja, Láng István főszerkesztésében. A szerkesztők a 95 szerző jegyezte írásokat Glatz elnöki tevékenységének súlyponti kérdései köré csoportosították (nemzet-stratégiai tanulmányok; Akadémia kultúrnemzeti alapokon; a szaktudományok helyzetéről, jövőjéről; világképünk tudományos megalapozásáért; a társadalom-tudományok egyenrangúságáért; a kutatóhálózat konszolidációja; működőképes tudományszervezet, a rendszeresség programja). A kötet tartalmazza továbbá Glatz életútjának krónikáját, kiemelten a tudományszervezést, miniszterséget, akadémiai elnökséget bemutató eseményeket (Kutatóként az elnöki székben. Adatok Glatz Ferenc honlapjáról).