História
História honlap
A történeti ismeretterjesztő folyóiratnak szánt, de történetpolitikai folyóirat lett lap 1979-ben, a HVG-vel egy időben indult, a politikai reformerők támogatásával. A folyóirat alapító szerkesztője, máig, Glatz Ferenc.
A lap célul tűzte ki a hazai és a külföldi közgondolkodást foglalkoztató kérdések történeti gyökereinek megvilágítását. (Többször került így konfliktusba általában a szovjet rendszer politikai apparátusával, mert átlépett több tabutéma határán. És többször került a reformerők és a dogmatikus vonal vitái közé, nemegyszer maga is tematizálva e vitákat.) A folyóirat rendszeresen tárgyalta a közép-kelet-európai nemzeti konfliktusokat, a kisebbségi kérdést, visszatérően a határokon túli magyarság aktuális helyzetének történeti gyökereit, a trianoni békeszerződést, a történeti Magyarország felbomlásának körülményeit, a hazai demokratikus hagyományokban nemcsak a baloldali – és mellőzött – mozgalmak, hanem a polgári demokratikus irányzatok szerepét; a törvénytelenségek, az etnikai és „faji” üldözések történelmének elhallgatott részleteit, revízió alá vette a két háború közötti Magyarországról sulykolt történeti téziseket. A folyóirat indította el az egyház társadalmi-kulturális szerepének újraértékelését az 1980-as években. Hozzá kötődik az etnikai és szociális kitagadás hagyományának kritikai tárgyalása (így a holokauszt; a németek kitelepítése (1987); a szociális kirekesztések – kulákok, a régi középosztályok, a „munkásarisztokraták” üldözése – bemutatása.
-
A természeti környezet történelme, az embert a természet részének tekintve beszélt biotörténelemről(1987). (Mindez a világban zajló és itthon nem ismert nagy „ökológia”vitákkal egy időben.)
-
Indulástól programja. a mindennapok történelme, az emberi társadalom hétköznapjainak megjelenítése (1979), az egyén szerepének, a műveltségnek és az egyéni tehetségnek a rehabilitálása.
-
Az új történetírás – felfogása szerint – igénybe veszi a képi és a szóbeli emlékeket is, és vállalkozik történelmi filmek, rádiójátékok készítésére. A História ezért rendszeresen figyelemmel kíséri a történelmi tárgyú filmeket, él a képes ábrázolás lehetőségeivel. (Nem illusztrációra, hanem információközlésre használva a képanyagot.)
-
Feladatának tartja annak bemutatását, merre halad a világ történetírása. Mivel a szerkesztő 1980–1995 között a nemzetközi történész közélet aktív szereplője, világkongresszusok előadója volt, a folyóiratban megjelentek a nemzetközi történetírás legújabb tematikai-módszertani törekvései (pl. politikai rendszerek; háborúk, fegyverkezések szerepe; új társadalomtörténeti tematika: öregek, gyermekek, a nő változó szerepe; a másokról alkotott kép stb.)
-
A történelem előadásában helyreállítani kívánta a tényszerűség becsületét a korban divatos „értelmezésekkel” szemben. Ezért rendszeresen közöl kronológiákat (egy-egy cikk témájának kronologikus háttéranyagként) és forrásrészleteket.
- Az egyetemes történelem, a nemzetközi összehasonlítás nemcsak a tematikában, hanem a „mikrotörténelmi” eseménysorozat bemutatásakor is hangsúlyt kap.