A civil kultúrpolitika dicsérete – Glatz-levél Herbert Batlinerhez
Szenátor Dr. Dr. Herbert Batliner a Budapesti Európa Intézet alapítója, Glatz személyes jó barátja. (A baráti körbe tartozott még Helmut Kohl volt német kancellár és Erhard Busek volt osztrák alkancellár. Utóbbi osztrák tudományügyi minisztereként 1989–1990-ben több közös európai akcióban – így a nyugati nyelvek magyarországi oktatásának segítésében, közös európai és magyar kulturális projektek szervezésében – volt partnere és maradt azóta is „küzdőtársa” és barátja Glatz Ferencnek.)
Glatz Ferenc levélformában írt, a húszéves Budapesti Európa Intézetről adott személyes hangú „helyzetjelentése” záró gondolata: „1989–90-ben a térség a világ figyelmének középpontjában állott, a hidegháború felszámolása itt ment végbe 1989–92 között. Az Intézet születése, húszéves tevékenysége – a Te, a mi lelkesedésünk, napi munkánk – ezt a célrendszert szolgálta. Most, hál’ Istennek, »mellékhadszíntere« vagyunk a történelemnek. De fel kell ezért hagynunk Európa- és társadalomépítési kedvünkkel? Ma már klímaváltozás, Európa gazdasági versenyképessége a planetáris térben, a migráció jelentik a »nagy kérdések«-et. Van még mondanivalónk, nekünk, »világháborús« európai generációknak a világ részére!” (A tanulmány olvasható magyarul, németül.)
Tovább... »
Glatz Ferenc tanulmánya Kosáry Domokosról
A történész, a reformátor – Benda Kálmánra emlékezett Glatz Ferenc
Glatz Ferenc két korábbi írását tesszük közzé Benda Kálmán, az MTA Történettudományi Intézete egykori munkatársa pályájáról (Benda Kálmán életútja. In: A tudomány szolgálatában. Emlékkönyv Benda Kálmán 80. születésnapjára. [Szerk.: Glatz Ferenc.] Bp., 1993.; Emlékbeszéd Benda Kálmánról. História, 1994/4.).
A népfőiskolai mozgalom rendszerváltáskori újraindulásakor, 1990 februárjában kelt, Benda Kálmánnak címzett miniszteri levél itt olvasható.
(A Tatabányai TV beszámolója itt érhető el.)
Európa nagy háborúja és az új világrend születése – Glatz a „százéves háború”-ró
Tovább... »
Szellemi szálfaember – Glatz a 90 éves Varga Imréről
Iszlám és politika a Közel-Keleten – Maróth Miklós akadémikus az Európa Klubban
Glatz Ferenc a világnyelvekről, anyanyelvekről, kultúrpolitikáról
Glatz Ferenc, az MTA volt elnöke Világnyelvek, anyanyelvek, kultúrpolitika az ipari-technikai forradalmak korában címmel tartott előadást a Gyökerek, utak, jövők – Az anyanyelv megőrzésének kérdései a Kárpát-medencében c. nemzetközi konferencián a Pécsi Akadémiai Bizottság Székházában. „Nyelvről beszélünk, de a társadalomra, a nyelvet hordozó emberi közösségekre gondolunk” – kezdte előadását Glatz akadémikus, aki ezúttal négy kérdéskört – világnyelvek, az anyanyelvek, a kultúrpolitikai feladatok és a nemzeti kisebbségek jövője – tárgyalt.
A kétnapos tanácskozáson (szeptember 13–14.) hazai és határon túli szakemberek – nyelvészek, történészek, földrajz-, néprajz- és társadalomtudósok – a Kárpát-medence nyelvi sokszínűségének megőrzésével, az anyanyelvi nyelvhasználattal és a nyelvpolitikával kapcsolatos, aktuálpolitikai kérdéseket is felvető témaköröket vitattak meg. Az anyanyelv és a nemzeti identitástudat összefüggő kérdésköre felveti a nyelvpolitikai kérdések újraértékelését, az aktuális geopolitikai helyzet figyelembevételét, a határokon átívelő mobilitás iránti igény elismerését.
Tovább... »
Társadalmi konzultáció a nemzetközi fejlesztéspolitika jövőjéről
Évértékelés és tervek
Kiemelt jelentőségűnek bizonyult a 2007-ben indított Történelmi megbékélés a Kárpát-medencében program. A magyar–szerb megbékélési folyamat tudományos akcióinak egyik mérföldköveként elkészült és megjelent a Magyarok és szerbek. Együttélés, múltfeltárás, megbékélés. / Hungarians and Serbs. Coexistence, Revealing the Past, Reconciliation című magyar–angol nyelvű kötet. A találkozón javasolták, hogy az angolra fordított tanulmányokat teljes terjedelemben az intézeti könyvsorozatban (Begegnungen) is jelentessék meg. A megbeszéléseken az intézet 2013–2014. évi szemeszterének programtervei is szóba kerültek, köztük az I. világháború kitörésének vizsgálata európai kitekintéssel, a háború kihatása a Duna-menti társadalmakra (migráció, kitelepítések, határváltozások és tulajdonátrendezések), valamint a térség gazdasági (kereskedelmi, közlekedési, hajózási stb.) életére és infrastruktúrájának elmaradására.
Sorsunk Európa – Glatz a Martosi Szabadegyetemen
A nyelvek és a kultúra szerepét elemezve elmondták, hogy az Európai Unióban mindez egy fontos kitörési pont, ugyanakkor kétesélyes kérdés. Glatz Ferenc úgy véli, hogy a kisebbségi jogokat kevésbé a „történelmi”, mint inkább az „új” kisebbségek fogják kiharcolni, így célszerű volna velük összefogni. Glatz a kultúrnemzet híve, s Európa is a kultúrnemzeteké lesz. A kulturális autonómia erősíti az államot – szögezte le. Mint mondta, a nemzeti nyelvhez való hozzáférés szociális kérdés is, mert abban a pillanatban, hogy nem az anyanyelvén tanulhat valaki, szociális hátrányba kerül a többségi nemzettel szemben. Ezért az anyanyelvi oktatás jelentőségét aligha lehet megkérdőjelezni.
Háttér: A felvidéki magyarság fontos kérdéseivel foglalkozó Martosi Szabadegyetemet, hagyományteremtő céllal, az erdélyi Tusványos mintájára először rendezték meg a martosi Feszty-parkban, 2013. július 18–21. között.