Szerb–magyar megbékélés – de hogyan?
Budapesten, Komáromban, Bukarestben, Szabadkán rendeztek konferenciákat, amelyeken a bevezető előadásokat Glatz tartotta. Alaptézise: az EU 2004, 2007 utáni délkelet-európai kiterjesztése a térség népeinek új, előnyös együttműködést kínál, 250 év óta először több a közös érdek, mint az érdekellentét. A közös érdekek felismerését azonban gátolja a nemzeti történelemből visszamaradt kölcsönös megbántás-érzés és a kisebbségi konfliktusok továbbélése. Ezeket kell feloldani. Glatz kiemeli: 2007 után az Európai Unióban ismét közös területigazgatási egységben élhet a magyarság, a kultúrnemzeti összetartozását intézményesíteni szükséges.
Vajdaság 1941–1945 – konferencia Szabadkán
A fórumon a magyarellenes terror dokumentumainak feltárására irányuló munka módszereit vitatták meg a kérdés szakértői, a vajdasági levéltárak munkatársai, számos helytörténeti kutató és érdeklődő (több mint 110 fő). A konferenciát megtisztelte jelenlétével Pásztor István, a VMSZ elnöke és Nikowitz Oszkár, a Magyar Köztársaság szerbiai nagykövete is.
Tisztázó vitákkal a történelmi megbékélésért
Glatz Ferenc akadémikus, a Magyar–Szerb Akadémiai Vegyes Bizottság Magyar Tagozatának elnöke bevezető előadásában kiemelte: a halottakat el kell temetni, függetlenül attól, melyik politikai oldalon harcoltak, különben nincsen megbékélés sem magunkkal, sem másokkal. A megbékélés hosszú folyamat, és előfeltétele a múlt őszinte feltárása és a kisebbségi konfliktusok feloldása, így a magyar kisebbség helyzetének európai szintű rendezése. E folyamat kovásza lehet a tudományos feltárómunka.
Méltatta az eddigi úttörő munkát, kiemelve egyes kutatók (A. Sajti Enikő, Forró Lajos, Matuska Márton, Mezei Zsuzsanna) és levéltári műhelyek (Szeged, Zenta, Újvidék) érdemeit. A jövőben támaszkodni érdemes a Történelmi megbékélés a Kárpát-medencében cím alatt 2007 óta szerveződött program s nem kevésbé a sikeres európai történelmi megbékélés-programok (1962: német–francia; 1970: német–lengyel; 1978: olasz–osztrák; finn–svéd) tapasztalataira, eredményeire. A tisztázó viták a szerbek és magyarok között is szükségesek.
Az előadásokat vita követte, majd Glatz válaszolt a felvetett kérdésekre, hangsúlyozva: a történeti feltárás és a kisebbségi kérdés konfliktusainak feloldása lehet a megbékélés és a közös jelenbéli érdekek felismerésének feltétele.
Tovább... »
A világnézeti forrongás kora
Magyar–szerb történelmi megbékélés – a magyar tagozat alakuló ülése
Glatz Ferenc akadémikus elnökletével megtartotta alakuló ülését a történelmi megbékélés Magyar–Szerb Akadémiai Vegyes Bizottság Magyar Tagozata az MTA Történettudományi Intézetében. Glatz előterjesztése alapján a résztvevők részletesen megvitatták a bizottság 2011. évi munkaprogramját, meghatározták az egyes munkacsoportok feladatait. A program középpontjában a délvidéki áldozatok felderítését célzó széles körű levéltári kutatások beindítása, a második világháború eseményeivel összefüggő nemzetközi konferenciák megrendezése, tanulmánykötetek és forráskiadványok előkészítése áll.
Nemzetközi Fejlesztési Együttműködés Tanácsának ülése
Glatz Ferenc vezetésével ülést tartotta Magyar Köztársaság Nemzetközi Fejlesztési Együttműködés (NEFE) Tanácsa, amelyen az EU új nemzetközi fejlesztési irányelveit (Zöld könyv) tárgyalták meg. Bevezető előadásokat Hóvári János helyettes államtitkár és Makkay Lilla főosztályvezető tartottak. Glatz Ferenc hangsúlyozta: az európai országoknak érdekében áll a fejlesztéspolitika, mely egyben eszköz is a globális politikai háló kiépítéséhez, ami nélkül a planetáris veszélyek (erőszak, természetpusztítás stb.) nem kezelhetők. Glatz Ferenc 8 pontban foglalta össze javaslatait.
Tovább... »
Víz és társadalom
A zsidó kultúra szerepéről
Népművészet és közönsége – kiállítás Dunaföldváron
Tovább... »